[ skip to content ]

Directory of Advisors

Advisor Directory

Advising Announcements

New Freshman Students

University policy requires all degree seeking students to be advised. Your hold will be lifted when you attend Preview and meet with an advisor.

New Transfer Students

University policy requires all degree seeking students to be advised. Your hold will be lifted when you attend Preview. If you decide not to attend Preview, please contact your advisor.

  1. Select your college from the list on the right.
  2. Contact the academic advisor for your major.
    • Distance Learning students should contact their site director.

These holds become effective either November 1 for registration for the next Spring and Summer semester, or April 1 for the refistration for the following Fall.

College of Arts & Letters

Program Advisor Office Phone
  • If you are a freshman/sophomore who has NOT completed ENGL 110C with a "C" or better and plan to major in an Arts and Letters discipline (except Art or Music)

Matilda Cox,
Director of Advising

Morgan Morrison, Academic Success Advisor

BAL 1006



683-4939

683-6441

  • If you are a new, entering transfer student
Jeb Midyette, Transfer/Student Success Advisor BAL 1006 683-5396
  • If you have completed at least 26 credit hours and received a "C" or above in ENGL 110C, if you are a junior/senior, or you plan to major in Art or Music
Contact the appropriate departmental advisor from the list below
African American & African Studies Kideste Wilder-Bonner BAL 6004 683-3812
Applied Linguistics (MA) Joanne Scheibman BAL 5028 683-3879
Applied Sociology (MA) Dianne Carmody BAL 6024 683-3801
Art Elliott Jones VAB 212 683-5462
Asian Studies Qiu Jin BAL 8028 683-5863
Communication Carla Harrell BAL 3002 683-3837
Creative Writing (MFA) Luisa Igloria 683-3929
Criminal Justice Jeffrey Toussaint
BAL 6038 683-6557
Criminal Justice (MA) Dianne Carmody BAL 6024 683-3801
Criminal Justice (PhD) Dawn Rothe
BAL 6000 683-3791
Dance Marilyn Marloff FPA 148 683-4354
English Janis Smith BAL 5006 683-4036
English (MA) Imtiaz Habib
BAL 4039 683-3991
English (PhD) Kevin Romberger-Depew BAL 2020 683-3991
Foreign Languages
- French Peter Schulman BAL 4010 683-3323
- German Frederick Lubich BAL 4006 683-3981
- Spanish Andrew Gordus BAL 4016 683-4319
Japanese Studies Junji Yoshida BAL 4024 683-4567
Geography Jonathan Leib BAL 7022 683-3849
History Robert del Corso BAL 8042 683-3949
History (Graduate) Michael Hucles BAL 8016 683-3936
Humanities Jeffery Jones BAL 3042 683-3821
Interdisciplinary Studies--Individualized Kathleen Fowler BAL 5034 683-4035
Interdisciplinary Studies--Music Business/ Production Steve Latham DIEHN 211 683-4408
Interdisciplinary Studies--Professional Writing Virginia Tucker
BAL 5034 683-4035
Interdisciplinary Studies--Teacher Preparation Michele Mitchell BAL 3026 683-4044
Interdisciplinary Studies--Work and Professional Studies Daniel O'Leary BAL 6044 683-6897
International Studies Andrew Leask BAL 3036 683-6996
International Studies (Graduate) Regina Karp BAL 7047 683-5700
Music Agnes Fuller Wynne FPA 240 683-4071
Music Education Nancy Klein DIEHN 223 683-4067
Music Industry Louis Steve Latham DIEHN 128 683-4061
Philosophy James VanDore BAL 9018 683-3861
Personal Communication
Fran Hassencahl BAL 3008 683-3835
Political Science David Earnest
BAL 7010 683-3934
Pre-Law Elizabeth Esinhart BAL 3030 683-4044
Sociology Jeffrey Toussaint
BAL 6038 683-6557
Theatre Jenifer Alonzo HS 1005 683-3391
Women's Studies Vaughan Frederick BAL 3043 683-6984

College of Business & Public Administration

Program Advisor Office Phone
Academic Success Advisor Billie Cook CONST 1011 683-3341
Advising Coordinator Jennifer Usis CONST 1011 683-5777
Undergraduate Advising Jennifer Usis CONST 1011 683-5777
Accounting (MA) Yin Xu CONST 2172 683-3554
Business Administration (PhD) John Ford CONST 2117 683-3587
Economics (MA) David Selover CONST 2036 683-3541
MBA Shanna Wood CONST 1026 683-3585
Military Science LTC Carl Michaud ROLLINS 119 683-3663
Naval Science Capt. Michael Barea, USN NROTC 201 683-4744
Public Administration (MPA) William Leavitt CONST 2084 683-3961
Urban Policy & Public Administration (PhD) John Morris CONST 2094 683-6555

Darden College of Education

Program Advisor Office Phone
Academic Success Advisor Mirta Williams ED 126 683-3705
Athletic Training (Graduate) Bonnie VanLunen SRC 2003A 683-3516
Counseling Ted Remley ED 110 683-3326
Early Childhood Lindsay Davis
ED 152D 683-3348
Educational Leadership Bill Owings ED 120 683-5163
Elementary/Middle School Education (PreK-6), GPD Charlene Fleener ED 145 683-3284
Elementary/Middle School Education (PreK-6 with initial licensure) Lindsay Davis
ED 152D 683-3348
Elementary/Middle School Education (Middle School 6-8 with initial licensure) Nola Nicholson ED 152 683-3348
Exercise Science Laura Hill
SRC 2009 683-4624
Exercise Science (Graduate) David Swain SRC 2026 683-6029
Fashion Merchandising Sharon Davis
ED 253 683-4305
Field Based Programs Robert Lucking ED 145 683-5545
Health & Physical Education Steve Knott SRC 2030 683-3355
Health & Physical Education (Graduate) Xihe Zhu SRC 2010 683-3545
Higher Education Administration Chris Glass ED 166-1 683-4118
Human Sevices (Undergrad) Career and Academic Resource Center
ED 126 683-6987
Human Services (Online) Mark Rehfuss ED 168-11 683-3326
Industrial Technology Petros Katsioloudis ED 228 683-4305
Instructional Design & Technology Gary Morrison ED 145 683-3284
Library Science Carol Doll ED 250-5 683-3284
Marketing Education Michael Kosloski ED 255 683-4305
Mathematics Specialist Melva Grant ED 228 683-4305
Military Career Transition Program (MCTP) Arminda Israel ED 152 683-6136
Occupational & Technical Studies (Graduate) John Ritz ED 228 683-4305
PhD in Community College Leadership

Dana Burnett
Molly Duggan
Mitchell Williams

ED 120 683-5163
PhD in Education: Counseling Ted Remley ED 110 683-3326
PhD in Education: Curriculum & Instruction Charlene Fleener ED 145 683-3284
PhD in Education: Early Childhood Education Andrea Debruin-Parecki CSC 111-A 683-6759
PhD in Education: Educational Leadership Bill Owings ED 120 683-5163
PhD in Education: Higher Education Chris Glass ED 166-1 683-4118
PhD in Education: Human Movement Sciences Bonnie Van Lunen SRC 2003A 683-3516
PhD in Education: Instructional Design & Technology Gary Morrison ED 145 683-3284
PhD in Education: Literacy Leadership Charlene Fleener ED 145 683-3284
PhD in Education: Occupational & Technical Studies John Ritz ED 228 683-4305
PhD in Education: Special Education Cheryl Baker CSC 122 683-4383
Post-baccalaureate endorsement program: Middle School, Secondary, Foreign Language, English as a Second Language Nola Nicholson ED 152 683-3448
Post-baccalaureate endorsement program: Elementary Education PreK-6 Lindsay Davis
ED 152 683-3348
Reading Education Charlene Fleener ED 145 683-3284
Recreation & Tourism Studies Edwin Gomez SRC 2010 683-6309
Secondary Education (Graduate) Robert Lucking ED 145 683-5545
Secondary Education (Undergraduate) Nola Nicholson ED 152 683-3348
Special Education Cheryl Baker CSC 122 683-4383
Speech Language Pathology Stacie Raymer 110 Lions Child Study Center
683-4522
Sport Management (Undergraduate) Lynn Ridinger SRC 2014 683-4353
Sport Management (Graduate) Robert Case SRC 2025 683-5962
Technology Education Todd Fantz ED 228 683-4305
Training Specialist Mickey Kosloski
ED 255 683-4305
Troops to Teachers Joe Wargo ED 113 683-5742

Batten College of Engineering & Technology

Program Advisor Office Phone
Director of Advising
Bonita Anthony KAUF 132C 683-5877
Engineering Fundamentals Division Linda Vahala
KAUF 102 683-4968
Academic Success Advisor Tania Alvarez KAUF 129G 683-5217
Civil & Environmental Engineering/Fundamentals William Drewry KAUF 136 683-3760
Engineering Technology/Fundamentals Richard Jones KAUF 211 683-3780
Electrical & Computer Engineering/Fundamentals Deborah Kinney
Lee Belfore
KAUF 231A
KAUF 231D
683-4379
683-3746
Mechanical Engineering/Fundamentals Stacie Ringleb KAUF 238C 683-5934
Modeling & Simulation Engineering/Fundamentals
Jim Leathrum/
Richard Mayo
ECSB 1200 683-5946
Aerospace Engineering (Graduate) Han Bao KAUF 238E 683-4922
Civil & Environmental Engineering (Undergraduate) William Drewry KAUF 136 683-3760
Civil & Environmental Engineering (PhD/DEng) Isao Ishibashi KAUF 134 683-4641
Civil Engineering (Master's) Isao Ishibashi KAUF 134 683-4641
Electrical & Computer Engineering (Undergraduate) Vishnu Lakdawala KAUF 217 683-4665
Electrical & Computer Engineering (Graduate) Oscar Gonzalez KAUF 231H 683-4966
Engineering Management (Undergraduate Minor) Kim Sibson KAUF 242F 683-4938
Engineering Management (PhD & DEng) Andres Sousa-Poza KAUF 241D 683-4734
Engineering Management & Systems Engineering (Master's) Ariel Pinto KAUF 241 683-4218
Engineering Technology-Civil Engineering Nestor Escobales KAUF 212B 683-3786
Engineering Technology-Computer Engineering John Hackworth KAUF 214A 683-4421
Engineering Technology-Electrical Engineering John Hackworth KAUF 214A 683-4421
Engineering Technology-Mechanical Engineering Technology Cheng Lin KAUF 111A 683-4644
Engineering Technology-Motorsports Engineering Technology Cheng Lin KAUF 111A
683-4644
Engineering Technology-Marine Engineering Technology Cheng Lin KAUF 111A 683-4644
Environmental Engineering (Master's) Isao Ishibashi KAUF 134 683-4641
Experimental Methods (Master's) Colin Britcher KAUF 238K 683-4916
Mechanial Engineering (Undergraduate) Colib Britcher KAUF 238K 683-4916
Mechanical Engineering (Master's and PhD) Han Bao KAUF 238E 683-4922
Modeling & Simulation Engineering (Undergraduate) Jim Leathrum/
Richard Mayo
ECSB 1200 683-5946
Modeling & Simulation (Master's and PhD) Yuzhong Shen ECSB 1113 683-6366
Motorsports Engineering (Master's) Colin Britcher KAUF 238K 683-4916
Systems Engineering (Master's) Ariel Pinto KAUF 241 683-4218

College of Health Sciences

Program Advisor Office Phone
Director of Advising Leanne White HLTH 2112 683-5137
College Advisor Katie Ferrara HLTH 2112 683-5137
College Advisor Keith Krepcho HLTH 2112 683-5137
Community Health/Public Health (MPH) James English HLTH 3134 683-4249
Cytotechnology Sophie Thompson HLTH 2126 683-3016
Dental Hygiene (Undergraduate) Sharon Stull HLTH 2007 683-5235
Dental Hygiene (Undergraduate) Denise Claiborne HLTH 2011 683-3338
Dental Hygiene (BSDH Degree Completion Program Online) Sharon Stull HLTH 2007 683-5235
Dental Hygiene (Graduate) Gayle McCombs HLTH 3102 683-5150
Environmental Health/Occupational Safety/Industrial Hygiene (Undergraduate) James English HLTH 3134 683-4249
Environmental Health (Graduate) Anna Jeng HLTH 3140 683-4594
Health Sciences Jacqueline Sharpe HLTH 3132 683-6180
Medical Technology Faye Coleman HLTH 2124 683-3588
Nuclear Medicine Technology Scott Sechrist HLTH 2128 683-4702
Nursing (Undergraduate & Graduate) Janice Hawkins HLTH 2134 683-5245
Doctor of Nursing Practice Carolyn Rutledge HLTH 3122 683-5009
Family Nurse Practitioner (FNP) Micah Scott HLTH 3011 683-5255
Nurse Administrator Laurel Garzon HLTH 3120 683-5250
Nurse Anesthesia Beth Elya-Eargle HLTH 3003 683-5263
Nurse Educator Kim Curry-Lourenco HLTH 3007 683-5261
Women's Health Nurse Practitioner (WHNP) and Midwifery Kathleen Putnam HLTH 3130 683-5256
PhD Health Services Research George Maihafer HLTH 3118 683-4519
Physical Therapy George Maihafer HLTH 3118 683-4519
Public Health (MPH)/Environmental Health James English HLTH 3134 683-4259
Public Health (MPH)/Health Promotion/Education James Neff HLTH 3134 683-4259
Certificate Advisors
Cytotechnology
Sophie Thompson HLTH 2129 683-3589
Occupational Safety James English HLTH 3134 683-4259
Ophthalmic Technology Lori Williams 388-3747
Molecular Diagnostics Robert Bruno HLTH 2128 683-3589

College of Sciences

Program Advisor Office Phone
Director of Advising Kim Herbert MGB 236 683-6790
Assistant Director of Advising Adrienne Giles
MGB 236 683-3344
Academic Advisor Tammy Hanna MGB 236 683-3170
Academic Advisor Tiffany Wiggins MGB 236 683-7118
Chemistry/Biochemistry Pinky McCoy ALFRN 102 683-4103
Computer Science Janet Brunelle ECSB 2310 683-6001
(x4832)
Math/Statistics Glenn Lasseigne ECSB 2315 683-3891
Ocean/Earth/Atmospheric Sciences John McConaugha OCNPS 423 683-4698
Physics Charles Hyde OCNPS 215 683-5853
Pre-Health Committee/BSMD Information Terri Mathews
Kim Herbert
OCNPS 135
MGB 236
683-5201
683-6790
Psychology Jennifer Younkin MGB 244G 683-4494
PhD Psychology-Applied Experimental, Human Factors, Industrial/Organizational Barbara Winstead MGB 346F 683-4239

Center for Major Exploration

Program Advisor Office Phone
Director G.W. Thompson WEBB 1500 683-4805
Associate Director/Academic Advisor

Jose Ramos

WEBB 1500 683-4805
Academic Advisor Denisse Thillet WEBB 1500 683-4805
Academic Advisor Erin Colwell WEBB 1500 683-4805

Advising & Transfer Programs

Program Advisor Office Phone
Executive Director, Advising and Transfer Programs Sandra Waters Student Success Center (SSC) 2014 683-6485
Coordinator, Transfer Advising and Articulations

Brooke Brown

683-3711
Director, Transfer Advising and Articulations

Crystal Anderson

SSC 2010 683-6932
Director, First-Year Student Success Joe Ritchie SSC 2012 683-3712
Director, Sophomore Success & Continuance Christine Stringfield-Ricks SSC 2008 683-3718
Coordinator, Sophomore Success & Continuance
Catherine Moss SSC 2011 683-3773

2000 Student Success Center
Norfolk, VA 23529 757-683-3699
advisor@odu.edu