[ skip to content ]

Toggle Mobile Menu

Committees

More Information about this image

Board of visitors Room

Board of Visitors Committees 2021-2022

Executive Committee

R. Bruce Bradley, Rector

Toykea S. Jones, Vice Rector and Chair, Academic & Research Advancement Committee and Marketing Subcommittee

Yvonne T. Allmond, Secretary and Chair, Athletics Committee

Larry R. Hill, Chair, Administration & Finance Committee

Jerri F. Dickseski, Chair, Audit & Compliance and Governance Committees

Robert S. Corn, Chair, Student Enhancement & Engagement Committee

Unwanna B. Dabney, Chair, University Advancement Committee

Academic and Research Advancement Committee

Toykea S. Jones, Chair

Lisa B. Smith, Vice Chair

R. Bruce Bradley (ex-officio)

Carlton F. Bennett

Robert S. Corn

Unwanna B. Dabney

Jerri F. Dickseski

Alton (Jay) Harris

Kay A. Kemper

P. Murry Pitts

Nina Brown (Faculty Representative)

Administration and Finance Committee

Larry R. Hill, Chair

Maurice D. Slaugher, Vice Chair

R. Bruce Bradley (ex-officio)

Toykea S. Jones (ex-officio)

Yvonne T. Allmond

Robert A. Broermann

Peter G. Decker, III

Ross A. Mugler

Armistead D. Williams, Jr.

Steve Hsiung (Faculty Representative)

University Advancement Committee

Unwanna B. Dabney, Chair

Peter G. Decker, III Vice Chair

R. Bruce Bradley (ex-officio)

Toykea S. Jones (ex-officio)

Carlton F. Bennett

Jerri F. Dickseski

Alton (Jay) Harris

Larry R. Hill

Kay A. Kemper

Lisa B. Smith

David Burdige (Faculty Representative)

Student Enhancement and Engagement Committee

Robert S. Corn, Chair

Robert A. Broermann, Vice Chair

R. Bruce Bradley (ex-officio)

Toykea S. Jones (ex-officio)

Yvonne T. Allmond

Ross A. Mugler

P. Murry Pitts

Maurice D. Slaughter

Armistead D. Williams, Jr.

James Rhoades (Faculty Representative)

Audit and Compliance Committee

Jerri F. Dickseski, Chair

Alton (Jay) Harris, Vice Chair

R. Bruce Bradley (ex-officio)

Toykea S. Jones (ex-officio)

Robert S. Corn

Unwanna B. Dabney

Lisa B. Smith

Athletics Committee

Yvonne T. Allmond, Chair

Carlton F. Bennett, Vice Chair

R. Bruce Bradley (ex-officio)

Toykea S. Jones (ex-officio)

Robert A. Broermann

Robert S. Corn

Unwanna B. Dabney

Peter G. Decker, III

Jerri F. Dickseski

Alton (Jay) Harris

Larry R. Hill

Kay A. Kemper

Ross A. Mugler

P. Murry Pitts

Maurice D. Slaughter

Lisa B. Smith

Armistead D. Williams

Governance Committee

Jerri F. Dickseski, Chair

Yvonne T. Allmond, Vice Chair

R. Bruce Bradley (ex-officio)

Toykea S. Jones (ex-officio)

Robert S. Corn

Peter G. Decker, III

Lisa B. Smith


Ad Hoc Committee Assignments

R. Bruce Bradley, Chair

Kay A. Kemper

Toykea S. Jones

Lisa B. Smith

Toykea S. Jones, Chair

Jerri F. Dickseski, Vice chair

Unwanna B. Dabney

Alton (Jay) Harris

Lisa B. Smith

Armistead D. Williams, Jr.


Foundation and other Committee Assignments

Yvonne T. Allmond

Robert A. Broermann

Lisa B. Smith